Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Pse jemi te pafat?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Pse jemi te pafat? Empty
MesazhTitulli: Pse jemi te pafat?   Pse jemi te pafat? Icon_minitimeSat Apr 05, 2008 12:33 pm

Pse jemi te pafat?

--------------------------------------------------------------------------------

Shpeshher? kemi rastin t? d?gjojm?, besa edhe ne vet? t? mendojm? ashtu, se disa persona kan? m? shum? fat n? jet? dhe posedojn? aft?si t? jasht?zakonshme krijuese, atyre, thjesht, ju ecin pun?t pa pengesa. Ju mjafton q? vet?m t? preokupohen n? mendje me d?shir?n apo synimin e caktuar dhe si me mrekulli, t? gjitha rrug?t e suksesit hapen para tyre.
Por, a keni menduar ndonj?her? se pse ?sht? k?shtu? Pse ky sukses e p?rcjell vet?m nj? pakic?, nd?rsa pjesa m? e madhe e njer?zve n? bot? vuajn? dhe jan? t? pafat n? jet?? Patjet?r se e keni menduar, por jam i sigurt, q? sot e t?r? dit?n, ende nuk e keni p?rgjigjen adekuate?
Ata t? pakt?t "T? privilegjuar", nuk kan? asgj? t? jasht?zakonshme dhe nuk jan? t? p?rzgjedhur nga krijuesi yn? gjith?p?rfshir?s, q? t? jen? m? t? lumtur se t? tjer?t!
Zoti e krijoi njeriun, jo t? vuaj?, por t? jet? i lumtur dhe me qen?sin? e vet? t? p?rsosur, t? jet? bart?s i proceseve evolutive kah e p?rsosura e pand?rprer?. Dhe.... p?rgjigja ?sht? e thjesht?, por shum? dometh?n?se! Ata t? pakt?t "t? privilegjuar", realisht jan? individ? q? n? m?nyr? t? lindur apo t? ushtruar, me sukses e shfryt?zojn? intuit?n e vet.

?ka ?sht? intuita?
T? shkojm? pak m? larg dhe k?t? p?rgjigje ta k?rkojm? nga m?simet e urt?sive tona t? civilizimeve t? lashta. Okultizmi si paranjohuri e vjet?r, njeriun e konsideron krijes?n m? t? p?rsosur hyjnore, e nd?rtuar nga shtat?fishimi konstituiv. Kat?r nga k?to shtresa ose fish, kan? t? b?jn? me personalitetin ton? dhe ato vdesin me vdekjen ton? fizike, kurse tri t? tjera, vazhdojn? t? ekzistojn? n? p?rjet?sin? hyjnore dhe kan? t? b?jn? me karakteristikat e individualitetit ton?.
Tanim? edhe shkenca oficiale e njeh dhe pranon nd?rtimin e njeriut si qenie materiale dhe jomateriale: materiale-fizike (si trup) dhe jomateriale, psikike (si shpirt). Si nd?rtim qen?sor jomaterial ?sht? v?rtetuar ekzistimi i pjes?ve s?rish t? kund?rta, racionale ose t? vet?dijshme, dhe asaj joracionale ose t? pavet?dijshme. Ndryshe k?to quhen si funksione t? mendjes objektive dhe subjektive, mendjes s? ul?t dhe t? lart?... etj. Andaj ne:
- jemi qenie fizike, sepse veprojm?:
- jemi qenie mentale, sepse mandojm?;
- jemi qenie emocionale, sepse ndjejm?, por
- jemi edhe qenie intuitive, sepse parandiejm?.
Intuita ?sht? funksion natyror i nd?rtimit t? njeriut q? rregullon mu procesin e veprimit t? qen?sis? ton? p?r parandjenj?, t? cil?n, p?rgjith?sisht, bot?kuptimi yn? i rr?njosur materialist i realitetit objektiv, na ka imponuar margjinalizimin e saj. P?rmes intuit?s kontaktohet me qenien ton? reale dhe absolute. N? fakt, ajo ?sht? ndjenj? e z?rit ton? t? brendsh?m si sinjal hyjnor, i cili na jep informat? p?r ?do gj? konkrete. Informatat e arritura p?rmes intuit?s, jan? sinjale q? vijn? nga potenciali yn? i past?r n? form? t? parandjenjave dhe ato jan? t? pagabueshme.
INTUITA ?sht? kanal natyror i marrje-dh?nieve n? mes t? UNIT ton? q? nga natyra ?sht? plot?sisht hyjnore, nga nj?ra an?, dhe realitetit objektiv-material, nga ana tjet?r.
N?se truri si instrument i p?rsosur fizik, p?rmes procesit t? tij funksional si mendje, lidhet me potencialin e past?r, ndjenja e caktuar si p?rgjigje adekuate do t? ishte INTUITA.
Respektojeni at? si nj? mike t? dashur q? ju do sinqerisht dhe nuk ju tradhton kurr?. Andaj duhet ta doni veten, sepse JU nuk jeni vet?m qenie fizike, por edhe krijese HYJNORE.
Asgj? mistike!
Asgj? mbinatyrore!
N?se intuita ju thot? se di?ka ?sht? ashtu, at?her? patjet?r duhet ta pranoni si ashtu. Kurr? mos e analizoni, edhe pse ky vizion do t? jet? n? kund?rshtim me parimet dhe njohjet tuaja nga eksperienca materialiste.
Dijeni! Di?ka ?sht? me t? v?rtet? e mir?, ose e keqe, vet?m n?se NE mendojm? se ?sht? ashtu! Vler?simi "mir?-keq" ?sht? reagimi natyror i njohuris? pragmatike t? arritur p?rmes edukat?s, etik?s... etj.
Plot?sisht duhet t? jemi dakord se edukata e mir?sjellja sipas normave t? p?rgjithshme, ?sht? imperativ i ekzistenc?s son? si qenie e p?rsosur n? nj? shoq?ri t? organizuar, por n? an?n tjet?r, kjo edukat?, n? t? shumt?n e rasteve, mb?shtetet te m?njanimi i UNIT ton? t? v?rtet?, dhe kthimin e tij kah reagimet e t? tjer?ve (kah jasht?, ose kah objektet).
?ka do t? thot? kjo?
Kthimi kah objektet jasht? UNI-t ton?, ?sht? trysni e kusht?zuar e cila k?rkon, lavd?rimin, miratimin, njohjen dhe pranimin nga t? tjer?t. Mendimi dhe sjellja e jon? p?rher? jan? n? gjendje t? pritjes s? reagimit kthyes. P?r k?t? arsye, veprimi i k?till? mb?shtetet n? frik?. Kur i referohemi objekteve, ne ndiejm? nevoj? t? p?rhershme q? gj?rat t'i mbajm? n?n kontroll. Ndiejm? nevoj? t? fuqishme p?r forc?n e jashtme. Kjo forc? nuk ?sht? produkt i potencialit t? past?r. Kjo ndjenj? nuk ?sht? INTUITA. Ajo ?sht? EGOJA jon?. EGOJA ?sht? pasqyr? p?r veten, maska jon? shoq?rore. N? fakt, ?sht? roli q? ne e luajm?. Maska jon? shoq?rore jeton nga miratimet-mir?njohja. Ajo d?shiron t? kontrolloj?. At? e mb?shtet forca, sepse ajo jeton me frik?. Duhet patjet?r t? m?sohemi t'i dallojm? impulset dhe sinjalet q? vijn? nga EGOJA si maska jon? shoq?rore, nga ato t? UNIT tuaj t? v?rtet?, intuita do t'ju jep informata nga m? ?udib?r?set. Sa m? e fort? ?sht? kjo lidhje, kufizimet e realizimit t? d?shirave tona, si dhe p?rgjigjet adekuate p?r shum? p?shtje jet?sore, do t? jen? p?rher? pa ndonj? lodhje n? gjendjen tuaj shpirt?rore. Ju vet?m duhet ta automatizoni k?t? m?nyr? t? kontaktit si shprehi t? zakonshme dhe t? p?rhershme.
Mendja e gjenive t? m?dhenj bot?ror? t? artit, kultur?s e shkenc?s, nuk ?sht? vet?m arritje e men?uris? p?rmes m?simit, por edhe kontakti spontan, apo i ushtruar me potencialin e past?r hyjnor. Komunikimi dhe regjistrimi i z?rit ton? t? brendsh?m ?sht? shum? i leht?, por k?rkon edhe ca ushtrime t? vogla. Un?, k?t? e kisha krahasuar me m?simin e ngasjes s? bi?iklet?s. Fsheht?sia ?sht?, n? rend t? par?, t'i besoni sinqerisht se ajo ekziston dhe me perfeksionim vepron, si dhe n? nj? teknik? t? vog?l mentale q? ka t? b?j? me sharjen e dialogut t? brendsh?m. Shuarja e dialogut t? brendsh?m b?het p?rmes qet?sis? mentale pa vler?sime. Kurse, qet?simi mental pa vler?sime arrihet vet?m me praktikimin e MEDITIMIT.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Pse jemi te pafat?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: