Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Xhelozia-Mit apo Realitet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Xhelozia-Mit apo Realitet Empty
MesazhTitulli: Xhelozia-Mit apo Realitet   Xhelozia-Mit apo Realitet Icon_minitimeSat Apr 05, 2008 12:34 pm

Xhelozia-Mit apo Realitet

--------------------------------------------------------------------------------

Krahasuar me meshkujt, n? p?rditshm?rin? ton? mbisundon bindja se, femrat kan? m? tep?r prirje q? n? m?nyr? m? euforike dhe m? agresive ta shfaqin xhelozin? e tyre. Besohet se, n? k?to situata t? eskalimit t? xhelozis?, femra ?sht? n? gjendje q? mashkullit t'i shkaktoj asi d?mi t? paparapar?, saq?, nj? gj? t? till?, ai as q? mund ta merr me mend, edhe pse ajo do t? jet? thell?sisht e bindur se me k?to veprime i shkakton pasoja t? m?dha n? rend t? par? vetes. Mendohet se intensiteti i k?saj xhelozie ?sht? aq i shprehur saq? ajo eksponohet me hakmarrje t? papar? si ndaj armiqve t? v?rtet?, ashtu edhe ndaj atyre q? p?r momentin jan? t? trilluar.
Shikuar edhe historikisht, ne meshkujt gjithnj? kemi qen? t? pirur q? xhelozin? fem?rore ta madh?shtojm? ndoshta edhe m? tep?r se sa ajo ?sht? realisht, e n? t? v?rtet? p?rher? kemi qen? viktimat e saj. P?r shembull helen?t e vjet?r xhelozin? fem?rore e kan? cil?suar si nj? rrezik m? t? madh p?r meshkujt, se sa q? mund t? jet? vet? armiku m? i p?rbetuar. N?se n? k?t? kontest sh?rbehemi me tregime mitologjike nga Greqia Antike, nga 12 zotat e famsh?m t? Olimpit, do t? kemi shembullin m? tipik t? per?ndesh?s HERA, gruas s? Zeusit. Hera, ishte tejet e ?muar dhe e nderuar sepse ishte per?ndesha e martes?s dhe mbrojt?sja e familjes. Nga fama e saj e madhe q? kishte, ajo n? mes tjerash, ka qen? e njohur edhe p?r xhelozin? e papar? ndaj bashk?shortit Zeusit, dhe metodave tejet t? ashpra hakmarr?se ndaj t? gjith? atyre q? kan? qen? n? sh?njestr?n e xhelozis? s? saj. Kuptohet se, p?r k?t? ekspansion t? shfrenuar t? xhelozis? tek Hera, nj? kontribut t? madh i ka dh?n? vet? bashk?shorti i saj Zeusi, i cili ka qen? i njohur p?r shum? afera dhe aventura dashurore. Pasi ajo ndjehej e tradhtuar, nat? e dit? ka qen? e preokupuar me gjetjen e formave sa m? t? ashpra hakmarr?se si ndaj bashk?shortit t? saj ashtu edhe ndaj dashnoreve dhe f?mij?ve t? lindur nga lidhjet jasht?martesore.
Nga k?ndv?shtrimi i yn? i koh?s s? sotme, martesa n? mes t? Zeusit dhe Her?s, si dhe shum? shembuj tjer? mitologjik t? martesave t? ngjashme, figurativisht paraqesin personifikimin e moralit t? elit?s s? shoq?ris? s? at?hershme. Kjo na jep n? dije, se grat? at?bot?, kryek?put kan? qen? t? kufizuara n? veprimet rreth sht?pis? dhe familjes, nd?rsa meshkujt kan? pas liri dhe t? drejta t? pakufizuare. Nj? privilegje e till? shoq?rore, atyre ju ka mund?suar q? shpesh t? ken? afera t? ndryshme dashurore dhe lidhje t? shumta jasht?martesore.
Nj? shembull tjet?r tipik t? pasqyrimit mitologjik t? xhelozis?, kemi edhe te rasti i heroit t? pamposhtur komb?tar helen HERAKI, i cili ka p?suar pik?risht nga xhelozia fem?rore.
Xhelozia si fenomen shoq?ror dhe kryek?put e shprehur si karakteristik e gjinis? fem?rore, nuk ka qen? prezent? vet?m n? mitologjin? e lasht? Greke, por ajo ?sht? prezent edhe n? mitet e popujve dhe kulturave t? ndryshme bot?rore nga historia e lasht? njer?zore. Ta z?m?, edhe trimi m? i madh dhe legjendar i popullit german SIGUARDI, ka p?suar nga xhelozia e BRUNHILD?S s? dashuruar n? t?, mu pse ai nuk ?sht? martuar me te. Ajo, p?rve? se e vret SIGUARDIN nga xhelozia, m? pas b?n? edhe vet?vrasje.


Vler?simi nga k?ndv?shtrimi bashk?kohor i Xhelozis?


N? koh?n e sotme bashk?kohore, xhelozia si fenomen sigurish q? trajtohet nga nj? k?ndv?shtrim krejt?sisht m? t? p?rsosur. Psikolog?t sinjalizojn? p?r shum? lajthime q? mbizot?rojn? edhe sot e k?saj dite rreth definimit t? saj. Konstatimi themelor ?sht? se, xhelozia si nj? form? e sjelljes destruktive shoq?rore, nuk mund t? nd?rlidhet kryek?put vet?m si karakteristik? e shprehur nd?rmjet gjinive t? ndryshme duke u pajtuar vet?m me konstatimin se, meshkujt n? krahasim me femrat, ndryshe reagojn? dhe e shprehin k?t? ndjenj?. Meshkujt ta z?m? din? q? n? m?nyra m? perfide ta fshehin ose mbulojn? k?t? ndjenj?, nd?rsa femrat m? jan? t? pritura q? at? ta shfaqin pa marr? parasysh flagranc?n e regjistrimit t? saj nga t? tjer?t.
Sipas mendimit t? psikolog?ve, p?rkat?sia gjinore n? asnj? m?nyr? nuk mund t? jet? relevante n? p?rcaktimin e nivelit t? shfaqjes s? ndjenj?s destruktive t? xhelozis?, por n? k?t? drejtim, nj? rol t? madh luan trash?gimia, struktura e personalitetit, gjendja mentale dhe sh?ndet?sore e individit, shkalla e arsimimit, vet?dija sociale si dhe rrethi n? p?rgjith?si. Pavar?sisht nga cili faktor ?sht? shkaktuar xhelozia, ajo n? veprim kurr? nuk duhet t? konsiderohet si pa pasoja. Shpalosja e xhelozis? gjithnj? shkakton situata t? pak?ndshme dhe hakmarr?se, t? cilat, var?sisht nga personaliteti tek i cili apo cila shprehet, mund t? ket? pasoja t? ndryshme me p?rmasa katastrofave.
M? tej, ekspert?t konstatojn? se xhelozia ?sht? nj? ndjen? instiktive me t? cil?n lind njeriu, por, dallimi q?ndron se disa prej nesh jemi m? imun ndaj saj, kurse t? tjer?t kan? m? shum? prirje n? shprehjen e saj .
Rrjedhat komplekse q? e p?rcjellin nj? individ gjat? etapave t? ndryshme zhvillimore t? ngritjes dhe kompletimit t? personalitetit t? tij t? t?r?sish?m, p?rgjith?sisht luajn? nj? rol? tejet t? r?nd?sish?m, si n? intensitetin e shfaqjes, ashtu edhe n? m?nyr?n e manifestimit t? saj. Andaj, xhelozia dhe forma e veprimit, jan? shprehje t?r?sisht individuale dhe kan? t? b?jn? me faktor?t e ndrysh?m t? cil?t e p?rcjellin nj? individ gjat? formimit gradual t? personalitetit t? tij t? t?r?sish?m.
Dhe, p?r fund t? konstatojm? se, n?se nj? person ka nj? integritet t? formuar, vet?besim dhe besim tek partneri dhe marr?dh?niet reciproke, xhelozia kurr? nuk do t? shkaktoj probleme edhe pse gjenetikisht, ?do individ n? vete e bart? k?t? ndjenj? t? rr?njosur. Nj? person k?shtu i kompletuar, do t? dij? m? s? miri se si ta kanalizoj dhe nivelizoj ?do shfaqje eventuale t? ?far?do ekspansioni t? k?saj ndjenje t? lindur instiktive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Xhelozia-Mit apo Realitet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: