Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Lidhjet e sh?ndosha vs. lidhjeve jo t? sh?ndosha

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Lidhjet e sh?ndosha vs. lidhjeve jo t? sh?ndosha Empty
MesazhTitulli: Lidhjet e sh?ndosha vs. lidhjeve jo t? sh?ndosha   Lidhjet e sh?ndosha vs. lidhjeve jo t? sh?ndosha Icon_minitimeSat Apr 05, 2008 12:38 pm

Lidhjet e sh?ndosha vs. lidhjeve jo t? sh?ndosha

--------------------------------------------------------------------------------

Cilat janė disa nga mėnyrat e identifikimit dhe tė shqyrtimit tė lidhjeve jo tė shėndosha? Cilat janė strategjitė qė njerėzit mund t’i pėrdorin nė mėnyrė qė t’i pėrmirėsojnė lidhjet e tyre? Cilat janė disa nga burimet e brendshme dhe tė jashtme qė janė nė dispozicion pėr njerėzit qė janė duke u pėrballur me lidhje jo tė shėndosha?

Pėrgjatė jetės sonė, jemi tė pėrfshirė nė marrėdhėnie dhe lidhje tė llojeve nga mė tė ndryshmet. Kemi miqėsi, lidhje qė kanė tė bėjnė me studimet, punėn, lidhje familjare e shpesh edhe lidhje qė nuk mund tė pėrfshihen nė ndonjė kategori tė caktuar. Secila nga kėto situata pėrmban potencial ta pasurimit tonė, duke na i rritur ndjenjat e vetėvlerės, gėzimit dhe tė zhvillimit. Kėto janė marrėdhėnie/lidhje tė shėndosha.

Nė anėn tjetėr, mund tė gjendemi nė situata tė atilla qė na bėjnė tė ndihemi jo rehatshėm. Mund tė jetė vėshtirė ta kuptojmė se i dashuri/e dashura, miku, kolegu ose anėtari i familjes nuk ėshtė duke na trajtuar me respektin qė e meritojmė. Mbani mend se nė tė gjitha llojet e lidhjeve, ka tė ngjarė tė ketė pak mosmarrėveshje, nevojė pėr kompromis dhe kohėra tė tensionimit. Kėto, vetėm, nuk do tė thotė qė e bėjnė lidhjen jo tė shėndoshė. Nė vijim janė disa gjėra rreth tė cilave duhet menduar gjatė shqyrtimit nėse njė lidhje ėshtė e shėndoshė ose jo:

Nė njė lidhje tė shėndoshė, ju:
• E trajtoni njėri-tjetrin me respekt
• Ndihen tė sigurtė dhe rehatshėm
• Nuk jeni tė dhunshėm ndaj njėri-tjetrit
• Mund t’i zgjidhni konfliktet nė mėnyrė tė kėnaqshme
• Kėnaqeni duke e kaluar kohėn sė bashku
• E pėrkrahni njėri-tjetrin
• Interesoheni pėr jetėn e njėri-tjetrit: pėr shėndetin, familjen, punėn, etj.
• Keni intimitet nė lidhje
• Mund t’i besoni njėri-tjetrit
• Jeni seksual sipas zgjedhjes personale
• Komunikoni qartazi dhe haptazi
• Shkėmbeni letra, telefonata dhe e-maila qė janė tuajat
• I inkurajoni miqėsitė tjera
• Nėse lidhja ėshtė intime, jeni tė sinqertė pėr aktivitetin seksual tė sė kaluarės dhe tė sė tashmes
• Keni mė shumė kohėra tė mira sesa tė kėqija

Nė njė lidhje jo tė shėndoshė, njėri prej jush ose qė tė dy:
• Mundoheni ta kontrolloni ose tė manipuloni me njėri-tjetrin
• E bėni njėrin prej jush tė ndihet keq pėr vetveten
• E pėrqeshni ose e thėrrisni me emra nėnēmues tjetrin
• Urdhėroni si tė vishet tjetri
• Nuk ofroni kohė pėr njėri-tjetrin
• I kritikoni miqtė e tjetrit
• Keni frikė nga zemėrimi i tjetrit
• E dekurajoni tjetrin qė tė jetė i afėrt me kėdo tjetėr
• E injoroni tjetrin ėshtė duke folur
• Jeni pėr sė tepėrmi posesiv ose bėheni xheloz kur sjelljet janė tė zakonshme
• I kritikoni ose i pėrkrahni tė tjerėt qė ju bėjnė kritika nė lidhje me: gjininė, racėn, pėrkatėsinė etnike, orientimin seksual, religjionin, paaftėsinė ose ndonjė veēori tjetėr tuaj personale
• I kontrolloni paratė dhe mjetet e tjetrit
• I lėndoni ose kėrcėnoni se do t’i lėndoni fėmijėt, familjen, kafshėt e shtėpisė ose objektet qė kanė vlerė pėr ju
• E shtyni, e rrėmbeni, e godisni, e grushtoni tjetrin ose e gjuani me objekte
• Pėrdorni forcė fizike ose kėrcėnime nė mėnyrė qė ta bėni tjetrin qė tė mos ju lė


Nganjėherė nuk ėshtė lehtė tė vendoset nėse njė lidhje e mundimshme do tė duhej tė mbahej ashtu si ėshtė, tė pėrpunohej ose tė ndėrpritej para se tė keqėsohet ajo edhe mė shumė. Njė gjė qė duhet gjurmuar ėshtė tė shikohet nėse lidhja ėshtė shumė mė ndryshe se qė ka qenė ndonjėherė pėrpara. A ka diēka stresuese qė ėshtė duke ndodhur nė jetėn tuaj dhe qė ka gjasė tė ndikojė nė mėnyrėn si jeni duke ndėrvepruar me njėri-tjetrin? Ndoshta keni mungesė tė parave, e keni ndėrruar vendbanimin, jeni duke kėrkuar punė ose jeni duke u marrė me rrethana tė vėshtira familjare, ose jeni nė ndonjė fazė tjetėr kalimtare. Ndoshta ka edhe probleme mė tė hershme qė asnjėherė nuk janė zgjidhur dhe qė tani pėrsėri kanė dalė nė sipėrfaqe. Ēka ėshtė duke ju bezdisur nė veēanti dhe ēka kishit pasur dėshirė tė ndryshohet? Bisedoni pėr kėto tema me njėri-tjetrin, si njė mik, mėsues ose kėshilltar. Mendoni ēka secili prej jush do tė mund tė bėnte nė mėnyrė qė ta bėnte tjetrin tė ndihet mė rehatshėm nė lidhje.

Nėse partneri, miku ose kolegu juaj ėshtė duke ju lėnduar qoftė juve ose tė dashurit tuaj nė mėnyrė fizike, emocionale ose seksuale, atėherė ėshtė koha tė kėrkoni ndihmė. Nėse ai/ajo ėshtė duke i inkurajuar sjelljet lėnduese, siē ėshtė pėrdorimi i pakontrolluar i alkoolit ose i drogave tjera, seksi i pambrojtur, ose ėshtė duke bėrė veprime tjera qė ju bėjnė tė ndiheni keq, ėshtė e drejtė e juaja tė dilni nga ajo lidhje. Shumė gjėra do t’ju ndihmonin nė kėtė drejtim. Ndoshta gjėja mė e rėndėsishme qė do tė duhej ta bėnit do tė ishte besimi nė instinktet tuaja dhe njerėzit qė i keni pėrreth dhe nė tė cilėt keni besim dhe i ēmoni. Secili prej nesh e meriton tė ndihet sigurt, i ēmuar dhe i pėrkujdesur. Mbani mend se njė prej shenjave mė tė sigurta qė njė lidhje e bėn tė shėndoshė ėshtė se qė tė dy personat e pėrfshirė nė lidhje ndihen mirė pėr vetveten. Veē kėsaj, duke e trajtuar veten me respekt dhe duke besuar nė tė drejtėn tuaj pėr trajtim tė mirė, ju jeni duke i ndėrmarrė hapat e rėndėsishėm drejt zhvillimit nė tė ardhmen tė lidhjeve tė barabarta dhe reciprokisht pėrmbushėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Lidhjet e sh?ndosha vs. lidhjeve jo t? sh?ndosha
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: