Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 10 arsye p?r t? qen? vet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

10 arsye p?r t? qen? vet Empty
MesazhTitulli: 10 arsye p?r t? qen? vet   10 arsye p?r t? qen? vet Icon_minitimeSat Apr 05, 2008 12:42 pm

10 arsye p?r t? qen? vet

--------------------------------------------------------------------------------

Jan? ?t? pafat?t n? dashuri? ata q? ?m? t? stresuarit?, ?m? t? turpshmit? dhe ?m? t? zakonshmit?? t? p?rbashk?t kan? nj? gj? megjithat?: jan? t? gjith? beqar?. Dhe ndonj?her? e kan? zgjedhur vet? k?t? lloj gjendjeje. Fenomeni, q? sociolog?t e p?rkufizojn? si ?revolucioni kulturor i beqar?ve? dhe q? p?rfshin meshkujt dhe femrat, duket se ?sht? nga dita n? dit? n? rritje. N? Evrop? nj? familje n? tre e njeh k?t? fenomen. Gazeta gjermane ?Bild? k?saj teme i ka dedikuar nj? r?nd?si t? ve?ant?. Nuk ka dyshime, gjendja beqar tashm? ?sht? nj? status aq i zakonsh?m sa ai i t? qenit ?ift.
Nd?rkoh?, n? nj? sondazh t? ISPO p?r gazet?n italiane ?Corriere della Sera?, ka v?n? n? dukje se viti 2006 ka qen? viti rekord i divorceve, mes t? cil?ve shum? niseshin nga arsyeja se preferonin m? mir? t? ishin beqar se n? at? status. Beqar, por jo vet?m. Sociologia dhe psikologia gjermane, Lisa Fischbach identifikon p?r ?Bild? 10 versione t? beqar?ve, q? shkojn? paralelisht me dhjet? motive q? t? ?ojn? drejt rrug?s p?r t? zgjedhur statusin ?beqar?.
Profilit t? par? i p?rkasin ?t? pafat?t?, ata q? nuk takojn? asnj?her? personat e duhur e p?r t? cil?t shpirti binjak tashm? ?sht? kthyer n? nj? obsesion.
Pastaj jan? ?pesimist?t?, q? kan? shum? pritshm?ri nga nj? partner dhe n? t? v?rtet? nuk jan? asnj?her? t? k?naqur kur i takojn? ata. T? stresuar, mjaft t? z?n? me pun? p?r t? k?rkuar nj? partner dhe t? turpsh?m nj?koh?sisht.
P?r k?ta lloj njer?zish, q? n? fakt kan? nj? jet? sociale t? shkat?rruar, q? preferojn? m? mir? t? rrin? n? sht?pi sesa t? dalin, ?sht? padyshim e v?shtir? p?r t? takuar njeriun e duhur.
Jan? pastaj ata ?mjaft t? sigurtit n? vetvete?, t? cil?t jan? t? destinuar t? b?jn? nj? jet? t? zakonshme. pasi ?trembin? t? tjer?t me arroganc?n dhe sigurin? e tyre.
Nostalgjik?t nuk arrijn? t? shk?puten nga imazhi q? ka l?n? tek ata ish-partneri dhe e mbajn? mendjen tek e kaluara, pa u p?rpjekur p?r t? jetuar t? sotmen.
Pastaj jan? t? ?varfrit: q? mendojn? se jan? parat? ato q? b?jn? diferenc?n mes t? tjer?ve dhe menj?her? e p?rjashtojn? veten nga xhiroja e jet?s.
Ka dhe nga ata q? e shohin veten si ?shum? t? sh?mtuar?, ose aspak t?rheq?s p?r ?t?u lan?uar? n? treg dhe ?t? bindur? p?r k?t?, zgjedhja e tyre p?r t? qen? beqar ?sht? m? mir? sesa t? p?rjetojn? inferioritetin n? ?ift.
Kjo kategori e fundit u p?rket m? shum? femrave. T? pakt?n sipas nj? sondazhi t? s? p?rjavshmes ?Grazia?, n? Itali 52 p?r qind e beqareve do t? hiqnin dor? vullnetarisht nga jeta n? ?ift, dhe gjysma e tyre do t? d?shironin m? mir? t? jetonin vet?m sesa t? ktheheshin t? jetonin me prind?rit.
Seksi? B?jn? zakonisht, dhe nj? n? pes? femra ja del mban?.
65 p?r qind presin t? vij? princi i kalt?r, por nuk jan? t? zonja t? sakrifikojn? p?r nj? mashkull, e pik?risht p?r k?t? nj? nga tre femra do t? donin t? kishin nj? f?mij?, t? cilin do ta mbanin vet?m.
Jan? t? bindura p?r jet?n e tyre vet?m, por ?sht? vet?m nj? gj? t? cil?n e kan? zili jet?n n? ?ift. Pik?risht dashurin?.
Megjithat?, edhe pse p?r zgjedhje jeta e zakonshme jetohet praktikisht si nj? faz? e nd?rmjetme dhe nga k?to 65 p?r qind, edhe pse jetojn? vet?m nuk do t?i thon? kurr? jo gjetjes s? princit t? kalt?r. P?r t? cilin sigurisht q? ja vlen ta ndryshosh jet?n dhe statusin beqar.
Q? t? thuash jetoj beqare ?p?rfundimisht? pasi kam gjetur ekuilibrin, duket e ?uditshme. Por ?sht? nj? pjes? e k?tyre femrave q? i quajn? meshkujt ?t? dobish?m?, por thjesht t?i frekuentojn? her? pas here.
Duket se zgjedhja p?r t? qen? beqar ?sht? nj? zgjedhje komode p?r t?u larguar nga p?rgjegj?sit? edhe pse 41 p?r qind e femrave thon? se jeta ?sht? m? e v?shtir? p?r ata q? jan? vet?m, pik?risht sepse nuk ndahen mes dy vetave problemet, por duhen p?rballuar t?r?sisht vet?m. Gj?ja q? i frik?son m? shum? ?sht? t? jetuarit me nj? burr? me t? cilin mund t? ndihet e ndryshme, t? jet? e detyruar t? mendoj? gjithmon? se si duhet t?i zgjidh? gj?rat dhe situatat. ?far? u mungojn? m? shum?? P?r 1,84 p?r qind ?sht? d?shira p?r t? jetuar momentet m? t? bukura t? jet?s pik?risht me shpirtin e tyre binjak, edhe pse kan? frik? se k?shtu do t? humbasin lirin? e tyre. Dhe jan? dy motivet q? i b?jn? t? ken? zili ?iftet, ?sht? dashuria reciproke dhe fakti q? i duhet ta projektojn? t? ardhmen vet?m, nd?rsa n? ?ift ajo projektohet nga t? dy.
E nd?rkoh? q? kan? zgjedhur t? jetojn? beqare, n? momentet e trishtimit 52 p?r qind e femrave i p?rkushtohen nj? hoby, nd?rkoh?, q? 44 p?r qind ngush?llohen me nj? mike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
10 arsye p?r t? qen? vet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Psikologji-
Kėrce tek: