Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 proverba-fjal te urta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: proverba-fjal te urta   Tue Mar 25, 2008 8:59 am

Une nuke jame profesionist me fole per proverba po mua me pelqejne shume sepse kane kuptime shume te madhe >
>Nese dini proverba ather shkruani se me pa durime po i prese >

Flm shume per te gjithe ata qe shkruajne dhe besoje se dini shume proverba >

Clarion ja disa fjale te urta me domethenie te médha:

"Ma mire te kesh mend se pare. "(KOSOVE)

"Ai qe nuk ka te drejte, fillon te shpif dhe te ofendoj" (Erhard Blanck)

"Nese thua ate cka deshiron, duhet te degjosh dhe ate cka nuk deshiron." (Hegeni)

"S'mbushet thesi me genjeshtra." (Gjirokaster)

"Kush ben nje gabim dhe nuk e permiréson, e ben edhe gabimin tjeter (Konfucius)

- Kurrė mos e duaj gjėnė e huaj
- Uji gjithqka pastron por faqen e zezė jo
- Plaga sherohet,por fjala e keqe nuk harrohet
- Me mire nje fund i tmerrshėm se sa nje tmerr i pa fund
- Ai qe nuk mėson,jeta e zezė i kalon
- Duhet te jesh i vrazhde (nganjehere) per te qenė i mirė
- Mos kerko shumė sepse humb edhe atė qe ke
- Ēka do te mbjellesh do te korrėsh
- Punėn e sotme mos e ler pėr neser
- Ēdo njeri ėshtė mbret ne shtepin e tij
- Sjellja e mire e zbukuron njeriun
- Miku dihet qė ėshtė mik nė tė keq e nė rrezik
- Mos shiko punen e huaj, por shikoje tėnden
- Sheh mendja e jo syri
shpesh gjej pergjigjen e pyteve qe krijohen ne koken time ....
sa here qe i sherbeja me nje gate uje komshije te moshuar shkodrane ne origjin ...asnjehere nuk me thoshte ...falemners ....por .........u martofsh dhe mos u penofsh.....une atere nuk e kuptoja se isha femije dhe nuk mendoja martese .......une qeshja se me pelqente e folura shkodranshe ....sot e kuptoj qe ajo me thoshte faleminderit dhe nje urim me teper ....shkurt ....
i zoti e di ku i pikon catia ...
ruaji zengjinit te ri.....
te rjepesh 7 lekure qetetar nuk behesh kur ..
njeri lind zotni nuk behet ...
nuk di shume po mesoj gjithnje e me shume
Nese te trdhton dikush,ta dini se kete ta bene i yti se i huai nuk ti njehe rrenjet!
Sot mi ba mire dikujt,thote po me bane mire per ndoni interese!

Perendin e vertete, e krijon nje popull qe ka marveshje mes vedi!
Ta trdhton tradhtarin,eshte heroizem!
Lum ai qe e meson popullin e vete,ne rrugen e shpetimit!
Mjer ai qe e genjen popullin,por mjere ai popull qe i beson ati
Gyrbeti bjene e ta meson randesin e pavaresise!
Aty ku nuk ka liri ,ka ndytesi!
ēdo popull spionon per ta mbrojtur shtetin e vete,shqiptaret per me zhduk !
Tjeret e bene sherrin ,shqiptaret e e marrin bajrakun!
Per vedi te pa varur,e keqyrim me pavaresue palestinen
Te jetosh don te thote te luftosh
kam shkruar edhe nje here keta fjale te urta, por gjithsesi meritojne te shkruhen perseri.
Po e filloj me nje poezi, e cila ne realitet nuk eshte proverbe, por ka cilesi te larta edukative .

1.Lipset ne kete jete
Te jemi te vertete:
Perndine ta besojme
Njerine ta nderojme,
Te varferin ta qasim
Gjesendi te mos ngasim,
Si vellezer te shkojme,
Te ligat t'i harrojme,
Te drejtene ta gjejme,
Te miren ta shperblejme,
Fajet t'ona t'i ndreqim,
E njeri te mos heqim,
Gjithenje te punojme,
Kurre te mos pertojme,
Kurre te mos genjejme,
Fajtore ta ndjejme,
Te jemi te kenduar,
Te ditur e te msuar,
Te rrim, e te degjojme,
Dhe fjalen ta peshojme.

2.Mejto pa fole, mos thua c'do,
Mejto pa bej dhe mos u nxito.

3.Aty qe hiqet i madh, edhe mbahet i rende,
E ka mendjen te vogel, e te lehte si pende.

4.Per cdo gje, qe ke deshire
mos pandeh se eshte e mire.
( te gjitha keta i ka kenduar Naim Frasheri)

1.Mos i akuzoni dijetaret per nje apo dy faje te tyre, se diamanti sado i prere shtrember te jete eshte me i vlefshem se cdo gure i prere ne formen me te bukur. ( Sami Frasheri )

Never say never. ( asnjehere mos thuaj asnjehere )
Sa te varfer jane ata njerez qe nuk kane durim. ( Shekspir )

Ka tre lloje njerezish:
Te paret jane si buka,
Te dytet jane si barnat (ilacet) dhe
Te tretet jane si helmi.( imam Gazaliu )

Tradhetari vdes disa, ndersa trimi vetem 1 here.( nuk me kujtohet kush e ka thene )

Ate cka e dime eshte nje pike, ate cka nuk e dime eshte deti.( Isak Njutni )

Sikur te shihni vetveten, kurre nuk do ti qortoni te tjeret. ( ne menyre simbolike esjhte thene )

Kurre mos i degjoni ata te cilet flasin keq per te tjeret, e mire per ty.

Kurr nuk do kurr mundesh, nuk mundesh kurr do.
Gjurmo,meso,studio,njihe veten dhe boten, perparo!

Dija eshte gjalleri e zemres prej vdekjes se padijes, eshte drite e syve prej erresires. ( MUHAMEDs.a.v )
-Burimi i te gjitha te ligave eshte lakmia per para.
-Ujku fle, armiku s'fle.
-Plakut mos i degjo pordhet por fjalet.
-Te gjesh nje mik duhet te mbyllesh nje sy, ta mbash ate duhet ti mbyllesh te dy.
-Ne bote nuk ka patur ndonjehere ndonje lufte te drejte apo paqe te gabuar.(Benjamin Franklin)
-Ne lufte patriotet mbajne fjalime qe bashkatdhetaret te japin jeten per vendin e tyre nderkohe qe ne fjalimet e tyre duhet te thone se si te bejne armiqte te japi jeten per vendin e tyre.
-Luftrat i deklarojne pleqte por jane te rinjte ata qe vdesin duke luftuar.
-Ne bote ka shume per te paktit dhe pak per te shumtit.
-Cfare ka barku nxjerr haraku(pija).
-Qeni qe leh nuk kafshon.
-Miku i mire me shoke shume.
-Njeriut mos i shiko gunen por shikoi punen.
-Pyetja nuk duhet te jete "Te jesh a te mos jesh?", por "Meqenese jemi cfare duhet te bejme?".
-Plumbi do plumb qe te dali.
-I pari i fshatit kur shkon ne qytet behet i fundit i qytetit
-Shtriji kembet sa ke jorganin.
Ata shqiptar qe e luftoin roberin e popullit te vete,nuk kane perkrahje nga nderkombtaret!
Gjermanet na perkrahin,e armiqeve u japin armet!
Franqezet vetem tuten e kane hake, se e marrin tane boten!
Mos me pasur tradhetar,popuj te roberuar kurr nuk kishte me pas!
Budallai punone i meqmi fitone!
Ai qe fole shume,punene shume!
Pore edhe ka qe folin shume,e sja qellon kund!
Sot tradhtaret ne vend te vete,e liridashesit shkepur neper bote!
Moj e mira neper therra,ne qareshi shifet budalla!
Besa budalla sot ma mire i ka punet!
T'meqmit i tutet hyqmeti!
Edhe i meqmi nuk ka rahati!
Kryetari budalla,e bane krejte popullin budalla!
Kur e ke mikun prej veti,te tutet mileti dhe mbreti!
Kur t'bene keq miku,eshte sikur m'et kall armiku!
Kush lufton per flamur,t'jeretn ne histori kane me mbete!
Babes mos ja ngofsh fjalen ngoja pordhen!
Qenit t'zingjirit,dhe zingjinit te ri tutju!

Sami Frasherin kush e lexon,s'ka nevoi per tjere me fole!
Jepi raki shokut ndaq me dite sa te done!

26.11.2005 stralla
Gruja pa burre si shpija pa gardhe (prizren)
Ne kapuqe te Hoxhes rrine dreqi (prizren)
Mose tishe kone si kishine thane (populli)
Ujku qime ne ndrrone po vesine(shprehine )se harrone .
Gruja mose me dite tute nuke ka fe (nuke dine kure eshte mjafte )
Grua te keqe nuke ka (prizren)
Hype se te vrava shdrype se te vrava .(populli
Gruaja e mire ,pjella mire
gjarperi pa bisht e ti pa djal,aty ska rahati
Ku jane dy vete ,mos ju bane i treti
Pare me fajde e shpija me kajde
Kush punone ne vere ,dimrit si frikohet
Nga i dituri mire eshte me mesue
Fukaraja tutet se koritet,zingjini tutet se po fiket
Fukaraja rrihet me fjale e zingjini me hamam
Fukaran as zoti se do se zoti vete nuk eshte fukara
Mos e bjere punen me ta lene kush kilen
Zingjinin edhe zoti e done se zoti vete eshte i pasun
Zoti thote lype te drejten,ndaq me gjet rrugen
Lum ai qe si ka ment e shkepta
Shpia me qika ka gezim pore edhe hidherim
Fjala e mire te mlon plagen e e hidhura te pervelon
Fjala e mire te qet ne rruge,e fjala keqe ti nxerr ment
Fjala e keqe te behet shelqe
Gruaja kur burrin se ka pi vetit,ka qef me marr uje ne krua te katundit
Gruaja kur e do burrin,ka qef me ngrene si llokumin
Dikush merr vesh me fjale ,e dikush me dajak
Edhe dajaku ka dal pi gjenetit,kur e lyp ai qe nuk merr vesh
Aty ku sundon ligji,nuk ka vellavrasje
Aty ku nuk sundon drejtesia,bahet flliqesia
Miku eshte si gastarja
Mu ba i urt pot hypin ne qafe,mu ba serioz,thone mendjemadh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
proverba-fjal te urta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Letersia-
Kėrce tek: