Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thenie Filozofike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Thenie Filozofike   Tue Mar 25, 2008 9:15 am

Nese je aq i menequr sa te hysh ne politik je i denuar te qeverisin budallenjt-Platoni

Nuk di se me qka do te luftojn ne luften e tret botrore po ne luften e katert botrore do te luftojn me gur dhe me qomanga-Albert Einstein

Ke mesuar diqka ne momentin kur e ke pranuar se sdin asgje-Sokrati

Dija e njeriut esht nje pik ndersa padija esht nje oqean-Njutoni

Une besoj ne ekzitencen e zotit dhe nese ai ekziston ai do te me shperblej per ket por edhe nese ai nuk ekziston besimi ne te nuk do te me sjell asnje dem por vetem te mira>Blez Paskali

Nuk i besoj matematikes i besoj zotit-por i ze bese matematikes-Albert Ajnshtajn

Imagjinata esht me e rendesishme se dituria-Albert Einstein

Ne ket tem mund te postoni thenie fillozofike dhe mund te komentoni mbi ndonje qe ju duket me interesant.
Filozofia lind aty ku quditemi. dhe duhet te behemi filozof qe te mos quditemi
Mund te dyshojme ne gjithqka por, ne nje gje nuk mund te dyshojm -se mendojme -- R.Dekarti
Njeriu esht si thyesa emeruesi esht ajo qka ne mendojm qe jemi , ndersa numeruesi esht ajo qka ne jemi sa me i madh qe esht emeruesi aq me i vogel esht numeruesi-K.MARKS

Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.(Sokrati)

i mencur do te thote te masesh kohen dhe fjalet "(zhan de la fonten)

"Ne Dėshirė shprehet pafuqia, ne vullnet shprehet forca"-Viktor Hygo

Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithash pushtetarin-Tolstoi

Shume me pak na demton ajo qe se dime, sesa ajo qe mendojme se e dime.
Sa mė shumė qė jepni, mė shumė do tė keni – (Lao Ce)
qdo dit mesojm me shum,qdo dit e kuptojm qe sdim asgje
nje trup mbetet i pandryshuar deri sa ne te nuk ndikojne forcat e jashtme.....ligji i inercnnese
Jeta na jeton NE , e jo NE Jeten ( ? )
Po ta dija shkakun e mosdijes sime,do te isha i ditur..
"Fuqia ne doren e femres do te ishte shkaterruese per njerezimin" Da Vinci
Koha eshte si shpata, nese nuk e pret ti ate, te pret ajo ty.
Dikush pret shiun pėr tė mos qarė vetėm.....
Shtepia eshte streha e njerzeve,njerezit jane streha e shtepise.2ai cili mban me vete thiken,gjithkujt ja ka friken.3Sa me larg vendlindjes jeton,aq me pak permallesh per te.4Te ngopurin e fton ne darke gjithkush,te uriturin askush.5 shitesi nje te mitur nese e mashtron,dy te pjekur i largon.6 Nese pasqyren e viziton shum shpesh,nje dite ajo do te vizitoj ty.7 Nese ke frike nga miu i vogel,as ti nuk je me i madh.8 Nese frigohesh nga i vdekuri,as ti nuk je i gjalle.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Thenie Filozofike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Filozofi-
Kėrce tek: