Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ndryshimet kryesore te Linux nga Unix

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Ndryshimet kryesore te Linux nga Unix Empty
MesazhTitulli: Ndryshimet kryesore te Linux nga Unix   Ndryshimet kryesore te Linux nga Unix Icon_minitimeTue Mar 25, 2008 2:23 pm

Ndryshimet kryesore te Linux nga Unix

--------------------------------------------------------------------------------

Ato qe s'e njohin Unix mund t'ju duket qe Unix eshte = me Linux edhe vete nga ngjashmeria e emrit, dhe vendosin Windows (sistemi me i perhapur) gjithmone kunder Linux, por nuk duhet harruar qe grafika s'e ben nje sistem te fuqishem dhe te famshem; max e ben te bukur
Pa dashur te dal nga tema kthehemi tek ndryshimet mes Linux dhe Unix:

Origjina: Unix u ideua dhe projektua ne universitete te ndryshme dhe kompani te medha dhe nga nevoja qe kishin keto kompani per te kompjuterizuar sistemet e menaxhimit te tyre. Linux u themelua nga nje student i Universitetit te Helsinkit (Linus Torvalds) pa ndonje ndihme nga ndonje kompani e madhe kompjuterike . Linux filloi duke imituar (jo kopjuar) sisteme, procedura, funksione, skema te implementuara ne Unix, kurse Unix filloi nga kerkime shkencore.

Modeli i Sherbimit: Shume Sisteme Unix bazohen ne konceptin qe ti duhet te blesh ndihmen, dmth Sistemi eshte falas por per support dhe kontakt duhet te paguash (dhe aty e nxjerrin fitimin kompanite pronare te Sistemeve Unix). Megjithese kjo teknike po perhapet shume edhe tek sistemet Linux (kini parasysh supportin qe japin Novell, Redhat dhe qe bajne paren e pafare), tradicionalisht ti duhet t'ia dalesh vete me asistencen njerezve (komunitetit qe merret me ate specifik sistem apo program) qe ia kane haberin si me thane. Linux eshte i madh, dhe shtrirja e gjere de perhapja ne mase te gjere ne komunitete te ndryshme neper bote eshte me me vlere se sa te thuash psh perdoret tek Mainframe e IBM (Unix).

Paisjet: Edhe pse Linux punon ne shume paisje (pothuajse ne te gjitha), mbi te gjitha ofron support per nje shumellojshmeri hardware IBM-Intel Per Pc. Kurse Unix eshte orientuar me shume drejt hardware shume specifik dhe shkencor per llogaritje matematike qe kerkojne procesim te hatashem dhe perdoret psh nga kompjuterat SPARC.

Licenca (dhenia e te drejtave per ta modifikuar - Lincencimi hmmm...s'asht perkthim si duhet po varja, sjam pedagog gjuhe shqipe ) : Linux ndjek modelin e licences te Free Software Foundation, e cila i jep shume liri modifikimi dhe permiresimi atyre qe punojne me teknologji Linux. Versionet e Unix te shitur nga kompani te ndryshme kane strategji perfitimi. Njerezit ( kompanite) qe shperndajne Linux mund te kene perfitime, por Linux ne vetvete jo.

Ndershmeria: Linux dhe programet e lidhura me te jane te "transparent". Dmth qe ti mund te shikosh gabim (po i gjete ) qysh perpara se te perdores Linux apo ndonje program per Linux e jo mbrapa qe ke ba gjithe ate organizim apo ke rujte 1 milion te dhana ne database etj . Prandaj nje nr shume i madh i programeve per Linux qendrojne shume kohe ne beta deri qe mbasi qe jane testu nga nje nr shume i madh i njerezve neper bote me shume lloje situatash , veshtiresish atehere dalin ne version final

Pleshti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Ndryshimet kryesore te Linux nga Unix
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Per rreth Kompjuterit :: Linux-
Kėrce tek: