Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Shkencėtarėt krijojnė njė dele qė ėshtė 15 % njeri !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

Shkencėtarėt krijojnė njė dele qė ėshtė 15 % njeri ! Empty
MesazhTitulli: Shkencėtarėt krijojnė njė dele qė ėshtė 15 % njeri !   Shkencėtarėt krijojnė njė dele qė ėshtė 15 % njeri ! Icon_minitimeFri Apr 04, 2008 12:48 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

Shkencėtarėt kanė krijuar mostrėn e parė njeri-dele, e cila ka trupin e njė deleje normale, ndėrkohė qė gjysma e organeve janė si ato tė njeriut. Delja ka 15 pėr qind qeliza njerėzore dhe 85 pėr qind ato tė kafshėve. Qėllimi ėshtė tė transplantohen tek njerėzit organet e kafshės. Profesor Esmail Zanjani, Universiteti i Nevadės, ka shpenzuar 7 vjet dhe 5 milionė paund pėr ta pėrmirėsuar teknikėn, pra injektimin e qelizave njerėzore tek fetusi i deles. Ai ka krijuar njė mėlēi qė ka njė proporcion tė lartė tė qelizave njerėzore dhe shpreson tė krijojė njė mėlēi tė duhur pėr pacientin nė nevojė. Procesi pėrshin marrjen e qelizave nga palca dhe injektimi i tyre nė fetusin e deles.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumotion.com
 
Shkencėtarėt krijojnė njė dele qė ėshtė 15 % njeri !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Biologji-
Kėrce tek: